Jakie korzyści daje nam kolorowanie?

Jakie korzyści daje nam kolorowanie?

Oprócz tego, że uważamy, że jest co najmniej trochę śmieszne, to kolorowanie może poprawić twoje zdrowie poprzez:

Doskonalenie uważności.

Kolorowanie może pomóc ci być bardziej uważnym. Uważność to umiejętność skupienia się i pozostania w chwili tej i teraz. Przykładowo, koncentrując się na wyborze koloru i trzymaniu się linii, myślisz tylko o chwili obecnej. Możesz na totalnym luzie wyłączyć wszystko co Cię otacza, cały panujący dookoła hałas i dać swojemu umysłowi możliwość skupienia się na ruchach, doznaniach i emocjach. A to już dużo. Być w chwili, cieszyć się nią i niczym innym nie zamartwiać.

Przećwicz nieocenianie, wykonując zadanie bez żadnych oczekiwań — po prostu bądź w tej chwili. Jeśli twój umysł błądzi (któż tego nie robi – coś dzieje się za oknem, pogoda, sms, jedzonko…) spróbuj jednak powrócić do tego, co było początkowym planem. Podczas kolorowania używasz części mózgu, które poprawiają skupienie i koncentrację. Daje to możliwość odłączenia się od stresujących myśli. I cyk. Bycia w innym miejscu. Twoim nowym happy place 🙂

Łagodzenie stresu

Kolorowanie to zdrowy sposób na rozładowanie stresu. Uspokaja mózg i pomaga ciału się zrelaksować. Może to poprawić sen i zmęczenie, jednocześnie zmniejszając bóle ciała. A przez to może przyczynić się do normalizacji tętna i oddychania. A może nawet zlikwiduje uczucie depresji i niepokoju, kto wie?

Chociaż są pewnie lepsze sposoby na pozbycie się stresu (tak jak np likwidacja jego przyczyny…) to  siedzenie podczas długiej sesji kolorowania ma wielką wartość. Podczas kolorowania zwracaj uwagę na rytm oddychania, zapewniając stały, pełny oddech z przepony i (jeśli możesz i umiesz) okresowo dostrajaj tętno.

Akceptowanie swoich niedoskonałości

Nie ma dobrego ani złego sposobu kolorowania. Kolorowanie jest czynnością niekonkurencyjną, więc nie ma presji, by „piąć się na wyższy poziom”! Nie ma tutaj nagród ani pucharów. Nie ma tutaj nagrody za najszybsze kolorowanie, wiesz prawda? Możesz kolorować tak długo lub tak krótko, jak chcesz. Nie musisz kończyć obrazu za jednym posiedzeniem 🙂

Spróbuj odrzucić osądy lub oczekiwania i ciesz się prostym pięknem kolorowania. Nie ma znaczenia, czy Twoja strona z kolorofanki jest wg Ciebie piękna czy szalona… Liczy się tylko to, czy podczas kolorowania znalazłeś przyjemność i relaks!

Dziękujemy Ci, że kolorujesz. Dobrze, że jesteś!